swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

why did so many colonists remain loyal to british during the revolutionary war?
All of the following examples of unemployment are correctly paired with their causes EXCEPT
Unferth challenges Beowulf because Unferth? a. wants to prove that Beowulf is a liar b. envies Beowulf's fame and courage c. knows that he is stronger than Beo
what is 4/5 plus 11/12?§
Due process, a part of the Bill of Rights, guarantees which of the following rights? A. the right to bear arms B. the right to a fair trial C. the right to f
The graph shows the solution to which system of equations? A) y = x + 2 and y = -x - 4 B) y = 3x + 7 and y = x + 12 C) y = 2x - 3 and y = −2x + 1 D) y = -x +
What was the impact of the GI Bill of Rights on American society, including minorities?
91 square foot bathroom has a length of 13 feet what is the width of the bathroom
White light, which consists of all frequencies, forms which type of spectrum?
How to say sup in Spanish