iDetectYT3258 iDetectYT3258
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought 3.6 pounds of flour for a cake and paid $8.50. What was the cost per pound?

Respuesta :

minecraftknowsall
minecraftknowsall minecraftknowsall
  • 10-11-2021

Answer:

$2.36

Step-by-step explanation:

To find the price per pound is super easy. Just divide the price by the given pounds:

8.50/3.6=2.361=$2.36

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of n if 3n-2=2n+32
I need to know this answer please!
As a result of more advanced weapons, many soldiers during the Civil War
Why did pancho villa attack the United States
What is the answer to 3/2x-5=5/6x-3
Animals have a variety of adaptations, including trachea and gills, which allow this key process to occur. Which provides the molecules necessary for cellular r
Streams erode their channels by abrasion, by dissolving soluble material, and by _____. layering polishing grinding evaporation
6. A circle has an area of 78.5 square inches.What is the radius of the circle?​
How and why were the native Americans able to soundly defeat st. Clair’s army?
The middle east is especially rich in deposits of