ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP Read the paragraph. [1] The guests gathered in the kitchen, and the cook explained to them that he would have dinner ready soon. [2] They offered some
algo urgente les agradecería mucho que me ayuden That girl_____petty It _______ an exciting movie The mangoes ______sweet
Find the missing exponent. Explain your reasoning. (Please help!)
İs it true? Help me please
16. That city has one of the most ………………. underground rail networks in the world. A. efficient B. fashionable C. cosmopolitan D. fascinated
You are installing solar lighting units alongs the driveway to your house. Each unit is on sale for $12. You purchase 15 units. show how you can use the distrib
plz help will mark you as brainliest(the one who answers the most gets brainliest) u don't have to answer all of them u can just answer 2 or 3​
Until the 1760’s, people in the colonies had been making their own rules and laws. Around that time, the British had been fighting a war with France and were le
How to Study and make notes​
What is the effective annual rate for an APR of 15.80 percent compounded monthly?