samiam75217 samiam75217
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 candy cost $35. How much candy can I buy with $20

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

6 candies

Step-by-step explanation:

(find unit rate, cost / quantity)

35/10 = 3.5

20/3.5 = = 5.7142857142857

candies cannot be in decimal so you must round to the nearest whole

Answer Link

Otras preguntas

What is 1 hundreth + 3 tenths ​
Can 2.5, the square root of 18 and 5 form a right triangle?
One kilogram of cheese costs £6.70 How much would 400g cost?
The diagram represents three statements: p, q, and r. For what value is both p ∧ r true and q false? 2 4 5 9
Can someone help me please
What was one reason for the failure of British troops in the South? Spanish colonies in the South supported the Patriots instead of the Loyalists. The Briti
Please helpppppppppp
in business buying price is very important because of
You walk at a speed of 1.429m/s. How far could you walk in 10 MINUTES? Show your work!
Which of the following is the product of the rational expressions shown below