qudfdfdfei384939341
qudfdfdfei384939341 qudfdfdfei384939341
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the least per can, a 24 pack of cola for 5.52,a 12 pack of cola for 2.64 or a 6 pack of cola for 1.35

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 10-12-2021

Answer:

It would be the 12 pack of cola for 2.64

Step-by-step explanation:

2.64/12 = 0.22

5.52/24 = 0.23

1.35/6 = 0.225

Round 0.225 = 0.23

Answer Link

Otras preguntas

What is an electromagnetic wave with a wavelength between .3 and 30 cm long?
How do you make 7,5,6,and 3 equal 75 without parentheses
Why was the blitzkrieg effective?
How do I explain the laws of motion when I am walking down the street?
In which hemisphere is Africa located?
Here goes my 3 question
What is t squared minus 8/11
what is 8/10 as hundredths in fraction form and decimal form?
what is 4x+6y=12 in y=mx+b form?
describe how the body gets rid of cell wastes