jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

4NH3+5O2-4NO+6H2Ohow many moles of NH3 must react to produce 5.0 moles of NO?​
PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS I NEEDDDD HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP IM TIMEDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD PLSSSS HELPPPPPPPPPPPPP parentheses. I (tell) t
work out one quarter $80? please help me​
Huck makes amends for this trickery after returning from the fog by Select one: a. apologizing to Jim O b. taking Jim's watch O c. giving Jim a dollar O d. All
Which of these best describes the cultural context of the passage? The home of a boy who is embarrassed by his family's boisterous behavior. The home of a boy w
6+1/3x=11 how can this be solved step by step
Page Discuss about the liberation of Arabian countries from colonial rule?
Test II. TRUE or FALSE Directions: Write True if the statement is correct and False if it is incorrect. 1. Alcohol is an example of depressant drug. 2. Individu
What is true at the equivalence point of a titration? moles H* neutralized = moles OH neutralized moles H* neutralized > moles OH neutralized moles OH neutra
135= -68x-1 solve for x​