juanmanueldelgadillo
juanmanueldelgadillo juanmanueldelgadillo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?

Respuesta :

littlealexx
littlealexx littlealexx
  • 12-01-2017
what i would do since $22.10 for 2.6 find out how much 1 pound of salmon is

so divide $22.10 by 2.6

which would equal $8.50

$8.50 per pound of salmon

hope this helped :>

Answer Link
PropertyOfMistahJ
PropertyOfMistahJ PropertyOfMistahJ
  • 12-01-2017
You start by taking the price and divide it by the pounds. 22.10/2.6 = 8.5. So that means that the unit price is $8.50 for a pound of salmon.
Answer Link

Otras preguntas

according to hamilton what are implied powers?A.powers not expressly forbidden in the constitutionB.powers that were forbidden in the constitutionC.powers that
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.
6 divded by 2/3 = what
3. The value of the expression 5.104 + 4.103 + 7.10 + 1 is equal to:
What is the historical significance of a republic
X=5y.          y=10x+20 Help please
what is 7/5 as a decimal number
What is the historical significance of a republic
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is spilt into groups that have the same ratio of boys to girls as the whole grade. How many girls are in a group tha
what are three physical properties of aluminum foil