Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Caroline is playing in the snow in her yard. Her father calls her to come inside the house as it is getting late. Caroline does not want to go inside and ignore
The compressive strength of samples of cement can be modeled by a normal distribution with a mean of 6,008 kilograms per square centimeter and a standard deviat
Sovereignty definition ( please make it the definition in your own words)
what are the two fundamental qualitative characteristics that make accounting information useful for decision making?
Which expense category will most likely be changed to allow money for the purchase of a car?
What is the answer to the equation x + 18= 9
Using the trigonometric definitions for any angle theta​, the trigonometric functions that are undefined when x = 0 are​ ______ and​ _______. The trigonometric
Bob bought 24 hockey tickets for $83. Adult tickets cost 5.50 and child tickets cost 2.00. How many of each did he buy
Which group of elements will readily lose one electron to meet the octet rule? Alkaline Earth Metals c. Halogens Alkali Metals d. Both A and B
Convert the fraction 13 7/20 to a decimal