shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

numbers that multiply to 36 and add to -60
5 biased facts and unbiased facts about plagiarism by students at university
A stream channel is formed when water A. carves a narrow path into rock. B. carves a very deep and wide channel into rock. C. carries minerals into the ocean.
The U.S. Constitution is: A. the world's only written constitution. B. the world's longest written constitution. C. the world's oldest functioning wri
HELP !!! what is the factored form of x^2 - 5x + 6
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Reform elements such as the recall, the referendum, and the initiative were primarily designed to give power to trusts. political machines. voters. monopolies.
The sum of a number and two is equal to negative seven. Translate this sentence to an equation and then find the number. *-5 *5 *-9 *9 help please?
Please I REALY NEED HELP Triangle ABC is similar to triangle LMN by the AA Similarity Postulate. Also, m∠A = 108° and m∠C = 2(m∠M). What is m∠M? _________ °
I do algebra 2 on e2020 anyone know where I can find all the answers?