getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

A student has earned scores of 87, 81, and 88 on the first 3 of 4 tests. If the student wants an average (arithmetic mean) of exactly 87, what score must she ea
As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $110. What is the minimum number of sales you must make
Jocy is making a wooden picture frame that will have a width that is 12 inches shorter than its length. If he uses 100 inches of wood, what are the dimsensionso
Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake. The layer cake cost $16, and the cost of the order was $52. What was the price of each cupcake?
in the xy plane, what is the y intercept of the graph of the equation y=2 (x+3)(x+4)?
To ensure that your computer is saving files by default to your hard drive, A. choose Save in the Options window and check the box next to Save by default. B. c
The English Bill of Rights (1689) was the first document to contain the idea of __________ – rights that no government can arbitrarily take away, and that no pe
How to write 20,484,163 in expanded form
what is 1/10 of 1000
please help me with this. thank you