gatsbysgirl7216 gatsbysgirl7216
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

bought 11 pounds of rice for $5. How many dollars did she pay per pound of rice? dollars per pound round your answers to the nearest hundredth.

Respuesta :

BeeBuzzBeeBuzz
BeeBuzzBeeBuzz BeeBuzzBeeBuzz
  • 13-01-2022

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11/5=2.2

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 13-01-2022

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

$5 for 11 lb

$5/(11 lb) = $0.45/lb

Answer Link

Otras preguntas

a) find the measure of arc AB b)find angle measure APC
helppppppppppppppppp
a car travelled 300km and used 24 litres of petrol.1) ) how many litres of petrol is needed by the car to travel 400km?2) how far can the car travel if it's pet
How does State Government influence daily life?
The volume of a cone is 30 pi cubic inches. If the radius of the cone is 3 inches, determine its height.
Paolo is solving the inequality 15+2x>31. To solve the inequality, he begins by solving the equation as shown. Which number line represents the solution to t
Introduce word trade organisation. What are the functions of it?
15 men can do a piece of work in 80 days. If 5 more men are added, how long will it take to complete same piece of work?​
What effect did Saudi Arabia most likely wish for this to have on its economic growth?
ASAP WILL GIVE BRAINLIEST For what value(s) of k will each relation not be a function? B = {(k^2-5k,10), (k+7,4)}