Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

Ellle bought 6 pineapples for $12.95. Estlm
the cost of each pineapple to the nearest cent?

Respuesta :

bagths
bagths bagths
  • 13-01-2022

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

divide $12.95 by 6

12.95/6=2.15833333333

round to the nearest cent : $2.16

Answer Link

Otras preguntas

if the sum of two ratinol numbers is 30 and there ratio is 2:3 then find the numbers please help me with this​
Is the term used to deceive the amount of control or influence that consumers have on a market
Can someone help me??
What was one result of the U.S. strong support for Israel? The United States and Israel declared war on Iraq. United States and other Western nations profited f
947/7 it is hard because it is confused
What steps did the framers of the US Constitution take to prevent tyranny? They created a government with a philosopher-king at its head. They formed a governme
solve the equation for x -3x+7=-2
WHICH ONE IS IT?! EASY A f Use your knowledge of definitions to select the correct word in the sentence below. People typically _ for the hottest technolog
Help please! will mark Brainliest! 7th Grade Math!
For each of the following pairs of goods, which good would you expect to have more elastic demand and explain clearly why? (8 marks) a. Coca-Cola or water b.