johnnyhardnett404
johnnyhardnett404 johnnyhardnett404
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3.36. How much would234 pounds of lunch meat cost?​

Respuesta :

k1357nplayz k1357nplayz
  • 10-02-2022

Answer:

$6.6

Step-by-step explanation:

This is what we know:

You can say that they are proportional because there is a unit price for each pound.

There are a couple of ways to do this but I'll show you this one:

Ratio and proportion:

Step-by-step explanation:

https://brainly.com/question/2438420

answer is x= 6.6

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!
Jxisisisidoididisisiisisisiisosos
Please help ASAP!!!!! In △MNK MN = NK, m∠N = 110º, MK = 5. Find MN.
Line has slope −2 and passes through point (3,−1). what is the equation?
Solve this expression. 2.2-0.5(0.6x-1.8)
Evaluate f(x)=x^2-4 for x = –3. A-1 B1 C-13 D-9
How many neutrons are in the nucleus of an atom that has an atomic mass of 36 and an atomic number of 25?
Find the missing numbers 8, 18, 11, 15, 5, 4, 14, 9, 19, 1, 7, 17, 6, 16, ?, ?, ?, ?, ? Will give 100 points to who solves this. Will also give brainliest.
Use the given information to write an equation for each parabola below: The parabola has focus (4, –1) and directrix y=–4
How did Columbus get it all wrong?