Dree2227 Dree2227
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

They buy 400g with costs 2.56 how much would 350g cost

Respuesta :

Dshark
Dshark Dshark
  • 11-02-2022

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

First I calculated the price for one g with the equation 2.56/400g.

I got .0064 per gram.

You can then multiply this by the 350g to get 2.24

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Decide if the following is correct or incorrect. unashamed mochilas
Find f(-2) and explain.
What is the answer how did you get the answer
A topographic map indicates that a mountain’s slope is very steep by using _____. contour lines that are very close together contour lines that are very f
round 47,125 to the nearest ten, to the nearest thousand, and to the nearest ten thousand
In which situations is the principle of cross-cutting relationships useful in determining relative age? Check all that apply. A fault breaks through sedimentar
Approximately how much of Earth’s water is freshwater? 1 % 3 % 97 % 50 %
in western south America Which set of migrations probably lead to human settlements there?
Amelia has 13 less than 5 times the cans elliot has. together, they have 257 cans. How many cans does each one have?
Angela uses 2/3cup of strawberries to make 5/6 of a liter of smoothie. What is the unit rate in cups of strawberries per liter of smoothie? A. 5/9 cups per li