Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

who outta yall are the nicest person?
Highlight details that show how Alice feels. "If that there King was to wake," added Tweedledum, "you'd go out – bang! – just like a candle!" "I shouldn't!" Ali
HELP NEEDED Help me figure this out
true or false: The nucleus of an atom contains protons and neutrons.
okay, i',m currently making an essay about whales and why i think the should be allowed in aquariums. how can i start my introduction? please let it be professi
What can Hermes do with his wand?
why did medieval manors have to be self suffcient
The scatterplot shows the relationship between ice cream consumption and temperature. Based on the data, how many pints of ice cream will most likely be consume
Heat moves from hot to cold either through air or liquid ​
Create a Book class that has variables name, cost, edition and price. It should have private variables, a public constructor, methods to get and set the variabl