Nathos
Nathos Nathos
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image​

need some help with the question in the image class=

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 12-03-2022

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg of jam = x

cost of 1 kg of butter = y

3x + 2y = 29 .....1

6x + 3y = 54 .....2

.....1 × 2 both sides of equation

6x + 4y = 58 .....3

.....3 - ......2

y = 4

replace y = 4 in 1......

3x + 8 = 29

x = 7

Answer Link

Otras preguntas

Ancient cyanobacteria released ______, which assisted in creating the atmosphere as we know it today. A. lead B. hydrogen C. oxygen D. ore
does a bag of soil weigh kilograms or grams
What is militarism, and how could it potentially cause a war?
The ability of a material to transfer heat or electric current is called A. porosity. B. conductivity. C. insulation. D. convection.
what has 2 fewer sides than a heptagon?
The United States allows a certain amount of foreign cheese into the country each year. Which of the following is this an example of? A. embargo B. import quota
local governments are formed when
Malika decides to use some of her savings to buy a bicycle. She compares the prices of 3 brands of bicycles: the RacerZ, the Speedmonster, and the Swiftee. The
Double-click on a sheet tab to _______ the sheet.
Which is the value of 8 in 0.837