samanthajoan7903 samanthajoan7903
  • 12-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?

Respuesta :

alstonshi123 alstonshi123
  • 12-04-2022

Answer:

24 for 2.99

Step-by-step explanation:

2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36  = $0.1386 per ounce

So the 36 cost more per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

How do you write seven hundred twelve thousandths in standard and expanded form
When you convert 100 feet to per second to inches per second will there be more or less than 100 inches explain
Quien me dice la respuesta de esto por favor. 2r-(5-r)=13+2r
Compare a well educated spartan boy with a well educated athenian and a well educared american what is the differences
36 times what equals 144
what is 0000000000098 in scientific notation
can you show me how to do input and output
the calculator screen below shows the result of dividing 84 by 14
what is the answer to –5 = s – 3
each side of a square is (7 3x) units. which is the perimeter of the square?