Alice2820
Alice2820 Alice2820
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $1.25 per pound

How much would it cost to buy 2 pounds of oranges?​

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Multiply the price of one pound by 2 to get 2 pounds.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

please solve itI need to submit this by tomorrow ​
What happens when a president does not return a bil in 10 days and what is the exception to that rule?
Choose the words from the list to complete the newspaper headlines.• DAMAGED • BLACKENS • COLLAPSES• BLAST – RESCUE • INJURESCLEAR BLUE SKY 1)................
(Will give brainlest if right)Which substance can be broken down chemically ? A) Ammonia B)aluminium C)Argon
Need help with this please and thank you
The first step of a staircase that leads to an outdoor deck is above a concrete slab. The height, h, in centimeters of the n step of the staircase above the gro
-2x^2(3x - 6) options to choose from 6x^3 + 12x^2 6x^3 - 12x^2 -6x^3 + 12x^2 -6x^3 - 12x^2
What was the cause of the revolutions in Belgium, Poland, and Italy in the 1830s? O A the loss of the right to vote O B. a wish to be more conservative O C. a f
please need help on this one​
[tex]x = 7 \\ y = 4 \\ \\ 28 + 43 + xy + 9y + y6 = [/tex]try to find the answer ​