beneziacborrego02012 beneziacborrego02012
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

Whitney and Georgia are at the snack bar buying food for their family. Sandwiches cost $4 each. Salads cost $2 each. How much money will it cost them to buy 5 sandwiches and 7 salads​

Respuesta :

swagadamas
swagadamas swagadamas
  • 11-05-2022

Answer:

$20 for sandwiches and $14 for salads $34 in total

Step-by-step explanation:

each sandwhich costs $4 so

$4 x 5=$20

$2 x 7=$14

Answer Link

Otras preguntas

In a newly constructed subdivision, there are 65 houses, and 10 of them are ranch-style houses. What percent of the houses are ranch-style houses? Round your an
what is pyschological suspense​
select the elements of grant writing
Who is Phil Swift??????????????
Read the excerpt below and answer the question. SHE dwelt among the untrodden ways Beside the springs of Dove, A Maid whom there were none to praise And very f
What is the first step in solving the inequality -4(3-5x)>-6x9?
who declared that all living cells can only come from other living cells
Which name is used to describe organisms that perform photosynthesis tomake their own food?​
8/9 and 7/8 common denominator
Which of the following effects did the Silk Road have on the world? The Bubonic Plague spread. Missionaries traveled along the routes, spreading religions.