Needanswers1290
Needanswers1290 Needanswers1290
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought a bag of 5 onions for a total cost of $4.75. At that rate, how
much would Henry pay for 12 onions?
A. $ 9.75
B. $11.40
C. $11.75
D. $16.75

Respuesta :

vgawecki vgawecki
  • 10-09-2022
B. Henry would pay $11.40 for 12 onions. To find out how much 1 onion is, divide $4.75 by 5 and you will get $0.95. Then times $0.95 by 12. So in the end, Henry would pay $11.40 for 12 onions.
Answer Link

Otras preguntas

5 examples of a combustion reactions.
how mANY PLANTES are there
What were the causes of WW1
You can put out a chip pan fire by putting a damp cloth over the pan. Explain why this works.
Select the first five terms in the arithmetic sequence an = 4n, starting with n = 1.
The horizontally oriented fold of dura mater that separates the occipital and temporal lobes of the cerebrum from the cerebellum is the ......
Evaluate the expression, using the given value of the variable. z ÷ 2 – 4z + 3(z – 3) when z = 8     A.
Solve 4/(x + 1) - 1/x = 1 over the real numbers.
There are 420 children in a school. 45% of the pupils are boys. How many boys are there? How many girls are there?
what was the most popular mode of transportation in 1920?