prudencembithi prudencembithi
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose that 650lb of coffee are sold when the price is $4 per pound

Respuesta :

kurby2000 kurby2000
  • 12-09-2022

Money earned = $162.50

Explanation:

650 / 4     – You make $4 for every pound sold

= 162.5

Which is $162.50

Answer Link
aviana6 aviana6
  • 12-09-2022
it would be 2,600$ if the price is 4$ per pound 650 • 4 = 2600$
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this question
The above organizer is called a?
Five cats each ate 1/4 cup of canned food and 1/4 cup of dry food.How much food did they eat altogether?
. Explain why projectile motion, such as kicking a ball off the top of building, has a curved path. Identify the two forces involved in your answer.
WIll mark brainiest! Simone and Nang read a total of 23 books over the summer. Simone read 5 more books than Nang. Enter the number of books Nang read.
Lubricates the joints of the body cool down or warm up
product of 7.69×5 be greater or less than its estimate of 8×5?
Tamika makes a 5.5% commission selling electronics. How much commission does she make if she sells a flat-screen TV for $10,000?
What is the slope of the line represented by the equation y = x – 3? –3 3
Stu is equilateral. Find the sides St,Ut and tu? Can someone help?​