MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve this distributive expression -7(1 4x)
which one of the following is an example of a nonrenewable resource? a. water b. wood c. topsoil d. coal
What geographic advantages did the union army have during the siege of Vicksburg
What caused the Russian Revolution in 1917? (Select all that apply.) Peasants struggled with widespread poverty. High Russian casualties during World War I le
what are the laws and goals that a government follows called?
You earn $8.50 per hour and you work 30 hours this week. What is your straight time pay?
starch is a polymer of ____ subunits?
Please help me with #27 and 28 and explain please
Which expression means the same as this one: ¿Son las siete menos veinte? A. Son las siete y veinte. B. Son las ocho y veinte. C. Son las seis y cuare
Write a thesis statement and 3 supporting details about a time you broke a rule.Explain the reason you broke the rule, and reflect on the consequences of your