bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

If the atmosphere is like a greenhouse, what parts of it function as the "glass"?
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
If the atmosphere is like a greenhouse, what parts of it function as the "glass"?
How do archaebacteria move?
which property is illustrated by the equation (a+b)+c=c+(a+b)
How are codons and anticodons alike?
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
22 is what percent more than 20?
What is a hook in the first paragraph of an essay
What are two equivalent fractions for 2/10, three equivalents fractions for 3/11 and three equivalent fractions for 1/12?