cicilovedragon
cicilovedragon cicilovedragon
  • 11-02-2017
  • Mathematics
contestada

22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?

Respuesta :

Chela123 Chela123
  • 11-02-2017
divide 65.56/22= 2.98 per gallon. 
Answer Link
acofogod
acofogod acofogod
  • 29-01-2019

Answer:

2.98

Step-by-step explanation:

i have done this already and can comfirm it is correct

Answer Link

Otras preguntas

Which pair of angles has congruent values for the sin xº and the cos yº? 35°; 55° 35°; 145° O35°; 70° O35°; 35°
help pls marking brainliest​
If your mom has 46 chromosomes and your dad has 46 chromosomes, how many chromosomes do you have?​
The Gulf Stream is a major ocean current near Florida which affects our weather. The following map shows the flow of this current. If it were a cold day in Janu
24÷4 as a picture division
I WILL GIVE BRAINLIEST IF UR CORRECT!
PLEASE HELP IM BEING TIMED Which of the following expressions are equivalent? Justify your reasoning. A. x34 B. 1x−1 C. x5•x4•x210 D. x13•x13•x13
what did the goals of Germany and japan lead WWll?​
Discuss the migrations that occurfed during the Dust bowl.
An investor purchased 100 shares of stock in a company for $1,500. One year later, the investor sold all the shares for $1,750. What is the investor's rate of r