sherron06
sherron06 sherron06
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

4 tons of compost cost $5,360.00. What is the price per pound?

$

Respuesta :

amayacbeau
amayacbeau amayacbeau
  • 12-04-2017
First, you have to convert the tons to pounds. Then you divide the cost by the number of pounds to find the cost per pound. There are 2000 pounds in a ton.
2000 * 4 = 8000
5,360.00 / 8000 = .67

The cost of compost per pound in $0.67.

Hope this helps. Good luck! :)


Answer Link

Otras preguntas

What is 43.78 in word form
steve has 500 more marbles than richard at first. he gives 300 marbles to richard. who has more marbles now, and by how many?
Write in factored form: 13x - 26
What is the largest 5-digit number using only fours and eights.
How can fertility rates affect the use of scarce resources?
22% of what number is 24.2?
difference between imparfait and passé composé and when is it the right time to use them?
Solve the simultaneous equations: 4x - y = 22 3x + 4y = 26
During the cold war, the policy that discouraged attack by threatening nuclear war was what?
what form of energy changes in wind blowing a piece of paper along the street