heatherhayworth heatherhayworth
  • 12-03-2015
  • Mathematics
contestada

Rachel can buy 18 eggs for $1.49 or 12 eggs for $1.09. Which is the better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2015
  1.09/12=0.091  18 eggs is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH MY MATH
Give some reasons for Canada to have a separate legislation for young offenders. (Why make the YCJA for young offenders instead of including them in the adult j
Find the difference: (6y3 + 17y − 3) − (4y3 − 11y + 9)
In the last census, State A's population grew by one million, State B's population decreased by one million, and State C's population remained the same. In the
henry charged 847 dollars to his credit card. the cost of his next purchased caused him to exceed his credit limit of 1000 dollars.
A pea plant that is homozygous for inflated pods and heterozygous for round seeds is crossed with a plant that is heterozygous for inflated pods and homozygous
The bio-mechanical terms
Liquefied natural gas makes ________ natural gas easier. A. Drilling for B. Using C. Transporting D. Identifying
100. liters equals how many moles?
brick, dry soil, paper, and water. If all four substances were exposed to sunlight for the same amount of time, which substance would heat up the slowest?