califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what could i put for this question?
(I NEED HELP PLZ) Can anybody please tell me about things the Aztecs did that would be good for a slide called Aztec Origin
A collection of nickels and quarters is worth 2.85 . There are 3 more nickels than quarters how many nickels and quarters are there
I need help with this ratio problem. Problem:An animal shelter wants their ratio of dogs to cats to be 3:2. If the animal shelter has 78 dogs,how many cats shou
please hurry!!! Thanks
An animal shelter currently only has 30 dogs and 20 Cats. What is the ratio cats to animals?
Anyone know how to figure this out.
Elyse needs 3 gallons of water to mix a fruit drink, but she has a 1-cup measuring cup. She knows that there are 4 cups in 1 quart, and 4 quarts in 1 gallon. Fi
Use Einstein’s energy equation to solve the following problem. Recall that the speed of light is 3 x 108 m/s. If a 5.0-kg stone is completely converted to energ
What system of linear inequalities is shown in the graph? 35 points