Harus1234 Harus1234
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 42p altogether how much do 8 sweets cost

Respuesta :

gijo777
gijo777 gijo777
  • 11-10-2015
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
Hope this helps :)
Answer Link
Talal Talal
  • 11-10-2015
42 by 7.
42/7= 6
1 sweet = 6p*8=48p


Answer Link

Otras preguntas

According to the Sixth Amendment, what can the woman do to support her court case?
Bryophytes are also called
Which one is bigger 60% of 90 or 1/2 pa 100?
who discovered Buddhist
Which tools would be use to find an irregularly shaped object’s mass and volume?
How is the number of electors each state receives in the Electoral College decided? Each state gets one elector. Each state gets two electors. The number of ele
Write 5 7 8 as an improper fraction.
Located along the path of the sun, moon, and major planets.is it a fragment or not
Choose the words or phrases that best complete the sentences. A fifth degree polynomial (could or must) have 5 linear factors. The factors (could, but do not ha
Upvote. The __________ sends signals to the brain. A. auditory nerve B. cochlea C. eardrum D. inner ear