DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

8 1/3 divided by x=2 1/3 divided by 8.1
pls answer i have to get this done
why do you think some people of color dominate in some sports such as basketball and track events?
How can we explain the motion of objects?
A class consists of 15 boys of whom 5 are prefects. a) How many committees of 8 can be formed if each consists of exactly 2 prefects?
Caesium is in period 6 group 1. Would you expect caesium to have a higher or lower melting point than rubidium? give a reason for your answer
I need help in this question!!
i will mark brainliest
Described the importance of developing strategies to conduct educational research.
Which 1st amendment rights are the protesters using to send their message