amu7
amu7
12-11-2017
Mathematics
contestada
4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets
Respuesta :
star030616
star030616
12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123
ImFailingEasyAs123
12-11-2017
45p
4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p
* = times
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 68+ )
Otras preguntas
Mis colegas y yo __________ a las personas sobre el medio ambiente. (educar)
Maya reads 1/8 of a newspaper in 1/20 of a minute. How many minutes does she need to read an entire paper?
In the United States in 1990, about one person in 20 was 75 years old or older. Write this fraction as a percent
Which one of the following is true of Jamestown? Sir Francis Drake founded the settlement in 1619. John Smith was responsible for introducing tobacco. Black sl
You are planning to hire a welder for $45/hour. He will work the normal 1,960 hours per year. How much will you pay him in a year?
CASCA: A common slave—you know him well by sight— Held up his left hand, which did flame and burn Like twenty torches joined; and yet his hand, Not sensible of
What is the study of the atmosphere and the processes that produce weather and climate?
Writ the whole number in expanded form 29,780,000
Which of the following statements about gestures is true? a. Patting a student on the head is an acceptable gesture in all cultures (Incorrect) b. They are unsu
HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5 STARS! Which statement describes the role of the organism indicated by the blue arrow in the food web? Image below a A prim