meatica meatica
  • 12-11-2015
  • Mathematics
contestada

Cereal costs 2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2015
Each ounce cost 17 cents so therefore 17x25 = 425 
1 dollar is equal to 100 cents so the answer is 4 dollars and 25 cents 
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Mr. Porod's famouse peanut butter pie has 4 ingredients, peanut butter, cream cheese,powdered sugar and cool whip. The receipe call for 12ox of cool whip. Unfor
Jim picks a five digit even number. The second digit is less than 8. The fourth digit is a square number The first digit is a cube number. How many different nu
The following three shapes are based only on squares, semicircles, and quarter circles. Find the perimeter and the area of each shaded part. Give your answer as
Find the missing number: 8.4(1.5+2.3)=12.6+ .
find the standard form of equation of a line perpendicular to 4X plus 5Y equals 40 that includes the point -10, -3
Please help me ty Describe how you can make the line of best fit. Write the approximate slope and y-intercept of the line of best fit. Show your work, including
In a bag , there are 5 blue marbles, 3 red marbles and 2 green marbles. If there marbles are chosen consecutively at random without replacement, what is the pro
Find the value of x.
If a frog can move 3/5 of a mile every hour than how many hours would it take to go 6 miles?
what percent is equivalent to 1/25?​