lillirose133
lillirose133 lillirose133
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. How many pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
each pound costs $3.50
total money spent is $24.50
the number of almonds pounds bought is $24.50/$3.50 = 7
 
Answer Link
arianajauregui1
arianajauregui1 arianajauregui1
  • 11-01-2018
24.50 / 3.50 = 7 pounds purchased 
Answer Link

Otras preguntas

Which is a sustainable practice? wind farms clear cutting flood irrigation overfishing
Norse Mythology: Whats the name of Odins Throne
1. Write an expression that consists of three terms. 2. Write an expression that consists of two terms that are numbers.
A student finished 72 of her homework problems in class. If the ratio of problems she finished to problems she still had left was 8 : 1, how many homework probl
Remainder in 804 divided by 7
the bakery bought 4 bags of flour containing 3.5 kg each .475 g flour are needed to make a batch of muffins and 0.65 kg is needed to make a loaf of bread. if 4
the earliest type of trade was what
A student finished 72 of her homework problems in class. If the ratio of problems she finished to problems she still had left was 8 : 1, how many homework probl
okay so my homework says the measures of two angles of a triangle are given.Find the measure of the third angle please help??????!!!!!!!!!!
3x – 7(4 + 2x) = –x + 2 Answer?? Idk how to do this