jenniferblackp2e8mu jenniferblackp2e8mu
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans.

Respuesta :

breedavis813 breedavis813
  • 11-01-2018
I'm not completely sure what the question is, but, if it is how much money does it cost for one can of beans, the answer would be $1.29. 
Since she bought 3 cases with 6 cans, that would mean she bought a total of 18 cans. 23.15 divided by 18 is 1.286... so you can round it to 1.29. Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

Help...!!! What are the causes of the separation of East Pakistan
Which group of words in the sentence is a prepositional phrase? The snorkelers and divers swam and glided so slowly around the reef. A. so slowly B. around the
which expression is not equal to 1/16
7. Which of the following sentences is written correctly? The film, editor by one of the students in the film class, was too long. The film, have edits by one o
How did King Philip the second bring power back to french kings
suppose an nitrogen atom gains two electrons to become an nitrogen ion. what is its electrical charge?
True or false: All sentences must end in periods. (sentence types)
if f(x)=3/4X+5/6WHAT IS F(12)-------------
desultory A. insulting B. shining C. thorough D. forceful Antonyms: Match the word with the word or phrase most nearly its opposite. i am very bad at antonyms :
what is the simple subject in the sentence complicated aircraft instruments indicate wind speed