jperson123oyal6q jperson123oyal6q
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Franklin needs to buy 7/8 pounds of walnuts the scale at the store measures parts of a pound in 16th what measure is equivalent to 7/8 pounds

Respuesta :

wertt1 wertt1
  • 18-01-2018
7/8 measured to the 16ths 
14/16 <<<< ANSWER
8*2=16
7*2=14
whatever you do to the denominator is done to the numerator.
Answer Link

Otras preguntas

A surfboard costs $240 and sales tax is 5%. What is the cost for the surfboard with sales tax? (Explain how you got the answer)
Is this statement true or false? The people who had the greatest influence on FDR were his schoolmates at Groton. True false.
What is the correct definition of denotation? A. a word's metaphorical meaning B. a word's dictionary meaning C. a word's emotional meaning D. a word's logical
Jason had 26 strawberry scones and 39 raspberry scones. He wasnt to make as many identical bags of scones as possible each bag should have an equal number of st
Factorise this expression as fully as possible 8x2- - 4X
30 points plzzz!!!!!!
The Agreement in Munich in 1938 to give Hitler the Sudetenland was an example of a. The dangers involved in appeasement b. The threat posed by communism c. The
Graph the solution to the following system of inequalities in the coordinate plane. 2x-3y<15 y
Can someone help me asp I will mark u brilliant
solve using unit rates. . David gets paid $36 for 4 hours of work. Kevin gets paid $55 for 6 hours of work. How much does each person get paid per hour and who