kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

describe how a physical property, such as mass or texture, can change without causing a change in the substance.
The scientific notation of 2500?
What are four numbers that fall between 9.18 9.19
Is 119 a prime or composite number? If is composite, what prime numbers are factors of 119?
physical form in which a substance can exist
Please help me simplify 12/75 to a decimal
what is the expanded notation for 50
The ratio of Isabella's money to Shane is 3:11 If she has $33, how much do they have together?
how do you simplified 7a(3b-2c+4)
How many tens, hundreds, thousandten thousands are listed in the numbers below.1.  500.   2. 1,100.  3. 3,000.  4. 25,000.  5. 60,000.   6. 110,000.  7. 250,000