adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

a train arrives at the station with 150 passenger's on board . 2/5 of the passengers get off the train in Seattle, and then 35 passengers board the train. how m
___________ is the ability of a product to satisfy a customer.
________ is the contraceptive method of removing the penis from the vagina before ejaculation. a. abstinance b. sterilization c. monogamy d. withdrawal e. a
Dependency is an emotion defined by the expression of affection, respect and concern
The main goal of an informative speech is to convince or influence your audience to act or think a certain way. please select the best answer from the choices p
which expression represents the value, in dollars, of a certain number of quarters, q, and nickels, n? 0.30qn 0.30q n 0.25q 0.05n 0.05q 0.25n
What's a conditional mood
How do barnacles grow and develop
the _____ of exercise determines the health and fitness benefit of exercise
The amount of money Sharita makes varies directly with the number of hours she works. If she earns $41.25 for 5 hours of work, how much will she earn if she wor