liandra123
liandra123 liandra123
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

Ariana’s car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3. 12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-02-2018

there are 16 cups per 1 gallon

100 cups / 16 = 6.25 gallons

6.25 x 3.12 = 19.5

 the gas cost $19.50

Answer Link

Otras preguntas

solve for x 9-2x=35 answers-248-22-13
Calculate the mass of a cylindrical cork of diameter 1.00 inches and length 2.50 inches. Pay attention to significant figures, Cork density 0.26 g/ mL
2.Evaluate the expression for a = –1 and b = 5. Show your work. 5a – 7b + b2
How could relative dating and absolute dating be used together?
Which two regions were given to France by Cavour in exchange for independence of northern and central Italy? Naples and Sicily Nice and Sicily Nice and Savoy
Which of the following is not included in the Johari Window? a. Mysterious Self b. Hidden Self c. Blind Self d. Open Self
Why do scientists use computer programs to model protein structure and function?
LAST QUESTION!!! (I hope... o.o) Which of the following substances is produced and released by neurons in the brain? a. Ghrelin b. Leptin c. Neurohormones d.
How was the Renaissance artist Michelangelo inspired by Classical art? Choose all answers that are correct. A. He created true-to-life figures without ide
How did rising populations contribute to industrialization?