chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

For number 3 i don't know a b c or d if they are true or false
A student writes the difference between 15 and the product of 5 and y to describe the expression 5y - 15. Explain the error
A key characteristic that differentiates entrepreneurial versus traditional supervisory leaders is that entrepreneurial leaders tend to ________.
Statistical methods that are used to describe or summarize how scores are dispersed are referred to as:
Which country has the largest population of feral camels?
Candice ran three times during the week; 6.03 miles on Monday, 3.5 miles on Wednesday, and 10 miles on Friday. What is the total number of miles Candice ran fo
What is 1/2 x 1/3 in not simplest form and in simplest form
name 2 things jem and scout found in the knot hole of the oak tree in the book to kill a mockkng bird
How many moles of carbon atoms are combined with 11.2 moles of hydrogen atoms in a sample of the compound, C3H8?
Na3po4(aq)+li2so4(aq)→ express your answer as a chemical equation. enter noreaction if no reaction occurs. identify all of the phases in your answer.