Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

G how will increasing the concentration of pcl3 shift the equilibrium
ȁC;English class is funȁD; is _____ in Spanish. la clase de inglés es deprimente. la clase de inglés es divertida. el clase de inglés es difícil. la clase de in
What professed goal do ISIL militants in Syria and Iraq have? secularization of government in the region recognition of the state of Israel establishment of an
What are the x-intercepts of the graph pf the function below? y=x^2+3x=28
Is a condition that can begin the cartridge that pads bones in a joint begins to wear down
What is the [ch3co2-]/[ch3co2h] ratio necessary to make a buffer solution with a ph of 4.34? ka = 1.8 × 10-5 for ch3co2h?
Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $4.82. How much are apples and peaches? Write and solve a system
Why ppl aren't helping???
the difference of x and a number is 6. what is the other number
Choose the correct equation in point slope form for the line that passes through the point with the given slope. (2, 1),m=-3 A)y+1=3x-6 B)y-2=-1[x-(-3)] C) y+1