awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

explain how natural selection could lead to a change in allele frequency
write in short; × + 2× + 13×
At the start of world war 11 which country maintained an isolationist policy? A) Japan B) Italy C) France D) the United States
The Revolutionaries began plans to invade Spain. - Men are born and remain free and equal in rights. Social distinctions may be founded only upon the general g
A rectangular gym has an area of 4x2 ft2. The school decides to add a new weight room. The total area of the gym and the weight room is (4x2 + 520) ft2.What doe
what is a formal arraignment to limit the production of a product
Hal’s Sporting goods had a 1 day sale. The original price of a mountain bike was 325. On salthe it was 276.25. What is the percent decrease for this sale?
I need help... i don't really understand this... In 2000, the circulation of a local newspaper was 3,250. In 2001, its circulation was 3,640. In 2002, the circu
The major reason monroe's motivated sequence is such an effective way of organizing persuasive speeches that seek action from listeners is because it
In a database with thousands of products, how would you find a certain product number?