pokemonmaster101
pokemonmaster101 pokemonmaster101
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Please help :))))

its consumer math

Please help its consumer math class=

Respuesta :

notrnick
notrnick notrnick
  • 12-04-2018
$2.56 * 15 gallons = $38.4 (total)

2 person split = $38.4 / 2 = $19.2/person


another friend = +1
$38.4 / 3 = $12.8

each person saves = $19.2 - $12.8 = $6.4/person

i hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

ÉI a lees b lea C lee d leo
why did people initially think it was a freak accident?on 9/11 ​
Sovle for x. 2x + 6 = - r - 15
Move each tile into the correct box based on what you learned.
A boat sailing at a speed of 35 mph set to head due west encounters a wind blowing 15 mph due south. What is the approximate resulting speed of the boat?
Twin​ brothers, Billy and​ Bobby, can mow their​ grandparent's lawn together in 112 minutes. Billy could mow the lawn by himself in 15 minutes less time that it
Simplify each. (-2)(-5/6)​
If you were on the moon, and you were trying to move a 20-lb bowling ball and a 3-foot cube of Styrofoam, which item would take more work to move? Why?
A substance has a density of 3.56 g/mL and a mass of 5668 g. What is the volume?
the what group receives no experimental treatment ​