SchoolyPrep
SchoolyPrep SchoolyPrep
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy for $9.00? I got about 18 apples, is that considered correct?

Respuesta :

Trinity1187611 Trinity1187611
  • 11-11-2016
No.
3 ($) x 3= 9
So 2 (lb) x 3= 6

You could buy 6lbs of apples
Answer Link

Otras preguntas

find the rate and unit rate of $7.96 for 5 pounds
Fort Wayne indiana lies on witch line of longiude
Use triangular trade as a sentence
use the formula A=p(1+rt) to find the value of p when a=4774 r =0.06 and t=9
When acid comes into contact with calcite, the acid bubbles. How can geologists confirm that the rock towers are made of limestone?
Use triangular trade as a sentence
Why do you think the Sumerians were attracted to the land. Between the Tigris and Euphrates  rivers
what is the answer to this question rounding off 487 to the nearest ten
A magazine can layout 1/16 of an issue in 3 days. How many days does it take to layout one issue?
When are the absolute value and the opposite of a rational number equal